Aktuality

28. 5. 2014 - Nejpíš sem už asi nikdo nechodí (ani se nedivím, když poslední článek byl přidanej skoro před rokem), ale kdyby náhodou, tak začínám znova bloggerovat. Nebudu sem určitě dávat články každý den, ale tak třikrát do týdne snad ano :3 Začnu buďto ještě dnes, nebo zítra. Dylan.

čtvrtek 3. května 2012

Jarní dumání #2


- Druhá část projektu od Syki
- Tento týden je to téma:

                            Dystopický rozmach


Kdyby se mě někdo před šesti měsíci zeptal, jestli čtu nějakou dystopii, asi bych zůstal stát jako opařený. Ale právě před šesti měsíci se mi do rukou dostala moje první dystopie Chaos - Hlas nože. Hrozně jsem se do toho začetl a zanedlouho se mi to tak líbilo, že jsem se ji rozhodl označit za to nejlepší, co jsem kdy přečetl.
     Pro ty, kdo nevědí, co to dystopie ale vůbec je, tak tady je takové malé shrnutí:
     Antiutopie (též dystopie či kakotopie) je opak utopie, myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, má zásadní nedostatky (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody) vzniklé přehnáním jednoho nebo více ideologických principů. Občané antiutopického světa jsou obvykle neskrývaně utlačováni politickým systémem.S různými typy utopických a antiutopických společností se lze setkat v science fiction a dalších literárních dílech i dalších žánrech umění. Modelovou antiutopii lze také použít jako argumentační prostředek v politické diskusi. Zdroj: Wikipedie


Jenom tak zkráceně, víte co si myslím? Že stejně jako v případě upírů, vlkodlaků, sukub a podobně, se na dystopie za pár let přestane brát ohled. Éru upírů odstartoval Darren Shan a Stephanie Meyerová. Dneska už si na Stmívání skoro nikdo nevzpomene. Víte, čím to bude? Poslední částí Rozbřesku.
     Vtom případě můžeme očekávat, že až do kin přijde Mockingjay (Hunger Games  #3), taky se začne zapomínat a svět přijde s něčím novým.
     Samozřejmě, já doufám, že se nezapomene, protože dystopie začínají být pro mě mnohem lepší než upíři a podobně.

Myslím si, že dneska už není nikdo, kdo by neslyšel o Hunger Games. Mojí druhé nejoblíbenější dystopii vůbec. No, to bude tím, že sem jich více nečetl. Jasně, někomu se to může zdát jako parodie na Battle Royale, ale mě ne. Bude to tím, že na Battle Royale jsem přišel až někdy na konci dubna.
     Pro mě je asi nejlepší dystopie Chaos. Nemůžu se dočkat finálního dílu (vyjde červen 212). Fakt se hrozně těším.
     Hrozně moc se třeba těším na Divergenci. Ta kniha mě upoutala svou obálkou, anotací apod. Nemůžu se dočkat, až si ji přečtu. Vychází v květnu.

A moje shrnutí? Dystopie jsem začal číst v listopadu a rozhodně nehodlám jen tak přestat. Sice jsem četl jenom dvě (Hunger Games, Chaos), ale hrozně se těším na další. Dystopie všem jenom doporučuju.


Žádné komentáře:

Okomentovat