Aktuality

28. 5. 2014 - Nejpíš sem už asi nikdo nechodí (ani se nedivím, když poslední článek byl přidanej skoro před rokem), ale kdyby náhodou, tak začínám znova bloggerovat. Nebudu sem určitě dávat články každý den, ale tak třikrát do týdne snad ano :3 Začnu buďto ještě dnes, nebo zítra. Dylan.

pondělí 23. dubna 2012

Recenze - Nick a Norah: Až do ochraptění

Autor: Rachel Cohnová&David Levithan
Originální název: Nick and Norah's infinite playlist
Český název: Nick a Norah: Až do ochraptění
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 199
Rok vydání: 2011
Hodnocení obálky: 5 hvězdiček


Popis: „Můžeš na pět minut předstírat, že jsi moje holka?“ ptá se Nick Norah, když mezi návštěvníky klubu uvidí svou bývalku. A právě takovým klišé začíná příběh dvou mladých lidí, jejichž životní cesty se náhle protnou a trochu kodrcavě pak spolu pokračují. Nick je basák a jediný hetero v punkové kapele plné gayů. Norah je dívka, která má pocit, že víc problémů by nedokázal řešit ani tým specialistů v pentagonu.
     A jediná společná noc v New Yorku. A najdete v ní všechno – zoufalství, touhu, odpuštění, zklamání. Jsou tu rodiče, s kterými je nutné nějak vyjít, jsou tu přátelé, s nimiž vyjít je někdy těžší než zdolat Mt. Everest. A je tu kluk a holka, kteří pro jednou nechtějí nic jiného než být sami sebou, nepředstírat, na nic si nehrát, ani se snažit s kýmkoliv vyjít. A je tu láska, vztek a nekonečný seznam písniček. A je to příběh, který si prostě musíte přečíst.

Reakce po dočtení knihy: Jááj to byla nádhera....Teď zbývá ještě film.

Můj názor: (obsahuje lehké spoilery)
Pro mě na začátek jedno velké plusko. Odehrává se to v New Yorku na Manhattanu (pokud se nepletu),  a jak všichni určitě víte, já miluju New York a jednou bych se tam chtěl podívat. Závidím těm, kteří tam byli.
     Ale teď už k recenzi.
     Vím, že se musíte hrozně smát, že jsem tohle četl, ale já prostě musel. Upoutala mě obálka (později jsem zjistil že je česká - jeden z nejlepších českých coverů), recenze a vůbec celkový ohlas knihy. A kamarádce se to moc líbilo, takže jsem nechtěl být samozřejmě pozadu a také jsem se na to chystal. A musím uznat, že se mi to moc líbilo. Čekal jsem nějakou klasickou americkou blbost, a hrozně jsem byl zvědav, co Nickovi odpoví Norah na otázku, jestli může být jeho holka. Přece jenom, kolik lidí by to udělalo? No, uznejte.
     Od knihy jsem moc teda nečekal a o to víc jsem byl překvapen.
     Nejvíce jsem se asi sblížil s Nickem, na Norah mi něco vadilo. Přece jenom, už jsem taky zažil pár těch rozchodů ( :D ). Celkově mi Nick sedl prostě víc. Hlavně kvůli tomu, že hrál v kapele. To jsem si vždycky chtěl zkusit. Né asi zrovna v punkový, ale třeba v popový. Punk nemusím.
Jasně, někdo si asi řekne, že je to obyčejná americká blbost, ale já si to nemyslím. Jak už jsem psal, kolik holek na klukovu otázku "Můžeš na pět minut předstírat, že si moje holka?" řekne ano, když ho vůbec nezná? Ještě v baru plném lidí.

Dovolil bych si ještě upozornit na stejnojmenný film, který je v česku znám pod názvem Rande na jednu noc. Mě osobně se film moc nelíbil (bylo tam spoustu přidaných scén, celkově z knihy tam bylo asi 15% a hrozně mě naštvalo, že tu zásadní otázku knihy/filmu pronese Norah, a ne Nick.), ale těm, kteří četli knihu, ho určitě doporučuju. Ale jedno je jisté... Nejdřív knihu, pak film. Knize určitě dávám 5 hvězdiček, filmu 3 hvězdičky.


2 komentáře:

  1. jsem ráda, že jsem zase narazila na někoho, komu se tahle knížka líbila, já jsem z ní byla úplně nadšená, a i když mi obě postavy někdy lezly na nervy, tak celkově je ta kniha prostě skvělá! taková prostě opravdová, bez pozlátka, na nic si nehraje.

    OdpovědětVymazat
  2. jop, moje slova..byla to moc hezká knížka..škoda, že nejsou další díly..

    OdpovědětVymazat